Suknie, sukienki są od wielu wieku ważnym elementem w modzie damskiej, choć w przeszłości był to ubiór, który był używany także przez mężczyzn. Już nasi praprzodkowie ubierając się w skóry nadawali im także formę sukienek.
Poprzez stulecia zmieniał się krój i tkaniny były coraz doskonalsze, a co za tym idzie suknie stawały się coraz ważniejszym i coraz bardziej kolorowym elementem garderoby. Materiały na suknie wykonywane były z kontrastowych pasów, przedstawiały kwiaty, wzory geometryczne, zwierzęta.

Prawdziwa historia sukienek zaczęła się w XV w., kiedy to powstały pierwsze wąskie suknie z wysokim stanikiem, który miał głębokie wycięcie z przodu i rozszerzał się od talii do bioder. Wtedy to też pojawiły się pierwsze gorsety. Potem pojawiły się przy sukienkach bufki, stały się one tez bardzo zabudowane, a dekolt zakończony był kołnierzem.
W okresie baroku sukienki cieszyły się przepychem i licznymi marszczeniami.

Kobiety nie wyobrażały sobie życia bez szykownych i efektownych sukien. Dzięki nim można się było wiele dowiedzieć na temat społecznych nastrojów, gustów i statusu społecznego właścicielki.
Niektóre z nich były prawdziwymi dziełami sztuki, na których ich twórca dawał wyraz swoim artystycznym zapędom i rozwijał swoja fantazję.
Z biegiem czasu coraz bardziej zmieniały się trendy, a w raz z nimi modele sukienek. stawały się one coraz węższe, skromniejsze, miały kwadratowe dekolty, czy też krótkie rękawy.
Prawdziwą rewolucję w świecie sukienek zawdzięczamy Coco Chanel i jej „małej czarnej”. Ta prosta czarna sukienka jest jedną z najchętniej noszonych przez kobiety na całym świecie. Stała się symbolem kobiety wyzwolonej, emancypacji kobiet.
Dziś także nosi się ją w przeróżnych wersjach i z różnymi dodatkami.
Jest idealna do pracy, na randkę, na imprezy.

Sukienki uważane są za symbol kobiecości. Dobrze dobrane potrafią doskonale podkreślić figurę czy osobowość właścicielki.
Mogą być romantyczne, klasyczne czy minimalistyczne, krótkie lub długie, letnie, zimowe.
I chociaż ostatnio stały się jakby rzadszym elementem garderoby, to ciężko wyobrazić sobie kobiecą szafę bez sukienki.