Krawaty, a raczej ich wiązanie, mogą być nie lada wyzwaniem. W dobie internetu sprostanie temu wyzwaniu okazuje się jednak proste. Mimo wszystko, warto zapoznać się z podstawowymi rodzajami wiązań krawata i nie ograniczać się do jednego węzła. Jeśli by zgłębić się w ten temat, każdy z panów powinien się jeszcze sporo nauczyć!

Jaki wybrać węzeł krawata?

Kluczem do poprawnego zawiązania krawata powinien być rodzaj kołnierza i kształt twarzy. Modne krawaty nawet na najpiękniejszej koszuli będą wyglądały po prostu źle, jeśli nieodpowiednio je zawiążemy. Duży węzeł i szeroki krawat pasuje przede wszystkim do koszul w stylu włoskim, których zakończenia kołnierzyka są szeroko rozstawione. Jeśli jednak Twoja twarz jest lekko zaokrąglona, takie połączenie może optycznie dodawać Ci kilku kilogramów. Odpowiedni krawat męski może więc modelować rysy twarzy i całą sylwetkę!

Węzeł Four-in hand

Jeśli zaś chodzi o wąskie kołnierzyki, a zarazem efektowne i proste wiązanie, szczególnie polecany jest sposób nazywany four-in-hand. Modne krawaty będą się w nim prezentowały perfekcyjnie, choć – uwaga – precyzja będzie w tym przypadku Twoim wrogiem, bowiem coś, co określa ten węzeł to asymetria. Zaletą tego sposobu jest zdecydowanie fakt, że łatwo można wykonać wiązanie z każdego rodzaju materiału, a krawat rozwiązuje się niemalże sam.

Four-In Hand – wiązanie

Węzeł Windsor

Wybierając się na wyjątkową uroczystość, modny krawat, garnitur i węzeł typu Windsor będą stanowić dobrą kombinację, chociaż nie ma on przeciwników u miłośników klasycznej męskiej elegancji. Ten sposób uznaje się za dosyć trudny, jednak nie można się zrażać – tutoriale w formie filmów znalezionych w Internecie na pewno pomogą nam wykonać idealne wiązanie, w którym każdy krawat będzie prezentował się perfekcyjnie. Windsor jest najbardziej pouplarnym sposobem wiązania krawata w Polsce. Jeżeli chcemy wyglądał on stylowo, to musimy zadbać o tzw. „łezkę”.

Węzeł Windsor – wiązanie

Dla osób zaczynających dopiero przygodę z wiązaniami i przed którymi krawaty mają jeszcze wiele tajemnic, polecamy tzw. mały węzeł. Niestety, nie pasuje on do koszul z podłużnym kołnierzem. Krawat męski powinien być także w tym przypadku wykonany z grubej tkaniny, np. wełniany, aby ładnie układał się na koszuli.

Four-in hand vs Windsor

Swego rodzaju przeciwnością cechuje się węzeł nazywany Onassis. Krawat męski lub żeński nie powinien być w tym przypadku zbyt gruby. Charakteryzuje się on tym, że początek wiązania przypomina kroki wykonywane w four-in-hand. Idealnie sprawdzi się w stylizacji przygotowanej na niezobowiązujące okazje – krawaty przeznaczone na imprezy, studniówki i przyjęcia w gronie najbliższych warto więc wiązać stylu Onassis. Również kobiety mogą bez obaw korzystać z tego rodzaju węzła, jeśli nonszalancko ubrany krawat pasuje do ich wizerunku.

Polecamy również doskonały poradnik z kanału Czas Gentlemanów: