Modny meski krawat nie tylko wykonany jest z bardzo dobrego gatunku tkaniny, lecz ma także zachowaną odpowiednią szerokość oraz wzór. Bardzo dobrze dobrany do reszty ubioru, pasujący i nie rzucający się nadto w oczy.
Dobre krawaty wykonane są na ogół z grenadyny, czyli ładnego, eleganckiego splotu jedwabnego. Grenadyna zrobiła furorę w ostatnich latach. Po krawaty wykonane z tego rodzaju materiału sięgają najlepsi, a znawcy tematu od razu rozróżnią z czego dany krawat został wykonany.
Krawat powinien pasować do reszty stroju. Materiał jest ważny ale równie ważny jest kolor i wzory w jakie jest dany krawat. Krawat zakładamy na eleganckie wyjścia, służbowo lub na podniosłe uroczystości. Rodzaj imprezy, na którą wychodzimy także ma wpływ na to jaki krawat powinniśmy założyć..
Męski krawat to odpowiednik damskiej torebki, toteż dobór go do ubrania, do rodzaju imprezy jest bardzo ważny. Tak jak kobieta dobiera torebkę, tak samo mężczyzna powinien dobierać swój krawat.
Krawat powinien po zawiązaniu sięgać do paska, nie powinien być ani za krótki ani za długi. Najlepiej gdy na wyjątkowe wyjścia wybierzemy krawat z tkaniny lekkiej, takiej jak jedwab. Łatwo wtedy zawiążemy taki krawat i łatwo ułoży on się na koszuli.
Jeżeli chcemy wyglądać super elegancko to wybrany krawat powinien być gładki. Wszelkie paski i prążki zakładamy gdy chcemy być na luzie lub do jeansow, a jeżeli chcemy być eleganccy na wieczornym przyjęciu to można założyć krawat w kropki lub w motywy roślinne na jednolitym tle.
Ogólnie istnieje zasada, że do koszuli gładkiej zakładamy krawat we wzory a do koszuli we wzory zakłady krawat gładki. Wszelkie mieszanie wzorów jest niewskazane. Ważna jest jeszcze szerokość krawata, nie powinien on być szerszy od klap marynarki, oraz sposób wiązania. Węzeł powinien być odpowiednio dobrany do kołnierzyka koszuli.
Zasad ubierania i noszenia krawatów jest wiele. W zasadzie nie ma idealnego, modnego krawata. Sam dopasowuje się do ubioru i do sytuacji, w której ma wystąpić. Ważne by mieć kilka rodzai, aby móc wybrać odpowiedni i dobrze pasujący w danej chwili i danym momencie.
Krawat można nosić na co dzień i na wyjątkowe okazje. Jjest dodatkiem bez, którego nie istnieje męska garderoba.