Każdy elegancki mężczyzna powinien mieć w swojej garderobie przynajmniej jeden porządny garnitur. Zakup garnituru, a dokładniej mówiąc jego wybór oraz przymierzanie, może być naprawdę niemiłym doznaniem. Dlatego też przed podjęciem decyzji warto dowiedzieć się na co zwracać szczególną uwagę aby być w 100% zadowolonym z zakupu. Współczesna męska moda skrywa bardzo wiele tajemnic, które warto poznać, dzięki czemu uda nam się zaoszczędzić mnóstwo czasu na szukanie odpowiedniej odzieży i co najważniejsze, w nowym stroju prezentować będziemy się bardzo okazale. Moda damska zmienia się praktycznie co roku, ale na szczęście męska (przynajmniej ta oficjalna) zawsze pozostaje taka sama na bardzo wiele lat.

Przed wyborem nowego garnituru należy bardzo dokładnie zastanowić się jaki rodzaj będzie nam potrzebny. Przeglądając zarówno sklepy stacjonarne, jak i internetowe szybko zauważymy, że podstawowy podział opiera się przede wszystkim na ilości elementów z jakich składać będzie się nasz garnitur. W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić garnitury dwuczęściowe (spodnie i marynarka) oraz trzyczęściowe (spodnie, marynarka i kamizelka).

Drugi najpopularniejszy podział garniturów dotyczy jego przeznaczenia. Największą popularnością cieszą się garnitury wizytowe, które potoczne zwane są również garniturami biznesowymi. Odzież tego typu najczęściej zakłada się na oficjalne okazje takie jak np. spotkania biznesowe, rozmowę o pracę. Garnitury wizytowe posiadają najczęściej klasyczny krój, czyli składają się ze spodni o prostych nogawkach oraz lekko taliowanej marynarki. Garnitury wizytowe, które dostępne są na naszych półkach sklepowych najczęściej wykonane są z wełny lub elanowełny.

Oprócz wspomnianych powyżej garniturów wizytowych mamy do wyboru również garnitury ślubne oraz sportowe. Te pierwsze to nic innego jak klasyczne garnitury wykonane z naturalnych materiałów. Jeszcze kilka lat temu wszystkie garnitury ślubne składały się z trzech elementów. W dzisiejszych czasach kamizelki powoli odchodzą do lamusa na rzecz garniturów dwuczęściowych. Pamiętać należy również i o tym, że prosząc sprzedawcę o garnitury ślubne możemy otrzymać surdut, smoking lub frak. Garnitury sportowe, jak zresztą wskazuje ich sama nazwa, to nic innego jak rodzaj garnituru nieoficjalnego, który można na co dzień nosić do pracy, na imprezę lub na randkę. Garnitury sportowe są bardzo eleganckie i co najważniejsze niesamowicie wygodne, dlatego też cieszą się tak wielkim zainteresowaniem.