Mężczyzna powinien być elegancki, zadbany i modny. Powinien znać poszczególne zasady elegancji i ubierania się. Modnego mężczyznę należy wychować już od dziecka. Już małego chłopca należy uczyć, że niezbyt dobrym pomysłem są skarpety w sandałach, a strój dresowy nie jest idealny na każdą okazję.
Modny mężczyzna nie musi nosić super markowych ciuchów i nie musi codziennie ubierać garnituru z krawatem. Modny mężczyzna powinien być modnym na co dzień, przy grillu, w sklepie czy na działce. Nie musi śledzić dokładnie kanonów mody. Wystarczy, że będzie elegancki i schludny. Mężczyzna podlega trochę innym zasadom niż kobieta. Ma łatwiej, ponieważ wystarczy, że ubierze się zgodnie z zasadami,  ubierze strój odpowiedni do danej sytuacji.
Moda męska nie zmieniła się ostatnio tak bardzo. Garnitur, dżinsy, koszula, t-shirt, krótkie spodnie czy koszulka polo są cały czas obecne w ubiorze każdego eleganckiego mężczyzny. Ważne, by odpowiednio łączyć poszczególne elementy garderoby. Ubierać się odpowiednio do sytuacji i pamiętać, że dresy zakłada się tylko na siłownię i do uprawiania sportu.
Nowe trendy w modzie męskiej to elementy nie zaburzające całego kanonu modnego ubierania się mężczyzny. W zasadzie mężczyzna modny to mężczyzna schludny i elegancki, bez większej przesady i przede wszystkim czysty i ubrany odpowiednio na każdą okazję.
Posiadając podstawowe ubrania, szafa mężczyzny nie powinna być przy tym nudna, odrobina szaleństwa w ubiorze także u mężczyzny jest zalecana. Mężczyzna w średnim wieku też może czasami poszaleć i pobawić się modą i ubiorem, ale jednak zabawa ta niech będzie trochę stonowana by za bardzo nie narazić się na śmieszność.
W naszym kraju zbyt elegancki ubiór, postrzegany jest jako obciach, jest to opinia bardzo mylna i bardzo niesprawiedliwa. Faktem jest, że czasami nie znając kanonów odpowiedniej mody i zasad ubioru, mężczyźni nieraz przesadzają w drugą stronę i stają się może nie tyle eleganccy co kiczowaci, ale to też zależy od wcześniejszego wychowania i od liźnięcia choć trochę zasad ubierania się do danych sytuacji.
Pamiętajmy jeszcze o butach, na nich opiera się cały ubiór, jeżeli są brudne to nic nie pomoże. Zawsze powinno się je wyczyścić i powinny błyszczeć.
Ogólnie rzecz ujmując modny i elegancki mężczyzna to mężczyzna czysty i kulturalny.