Pierwsze buty są bardzo istotne dla rozwoju dziecka. To od nich zależy, czy dziecko chętnie będzie stawiać kolejne kroki czy też skutecznie się zniechęci do chodzenia. W zależności od opinii lekarzy ortopedów i innych mam równie popularne są skarpetki z antypoślizgowymi wypustkami, buty z podeszwą z gumy czy miękkie buty z oddychających tkanin czy skóry.

Skarpetki czy miękkie buty

Niektórzy lekarze zalecają chodzenie bez butów możliwie jak najdłużej tłumacząc to rozwojem stopy dziecka, inni natomiast sugerują, aby dziecko dosyć szybko przyzwyczaiło się do miękkich bucików, które będzie nosić. Bez względu na to, która opinia przeważy, w życiu dziecka pojawiają się pierwsze buty, które mają je wspierać przy stawianiu pierwszych kroków. O ile przy raczkowaniu w zupełności wystarczą skarpetki ze wzmocnieniami na stopach oraz antypoślizgowymi wypustkami, o tyle przy nauce chodzenia na stopach dziecka muszą się pojawić buty, które będą zapewniały dziecku komfort w czasie chodzenia, a jednocześnie będą stanowić naturalne wsparcie dla rosnącej stopy dziecka.

Pierwsze buty dla dziecka – na co zwracać uwagę

Buty do chodzenia muszą być butami wysokimi, stabilizującymi kostkę dziecka. Ważny jest materiał, z jakiego wykonane są buty – najbardziej wskazane są buty z naturalnej skóry lub tkanin oddychających typu gore-tex. Podeszwa w takich butach musi być elastyczna, powinna się zginać w czasie chodzenia, a jednocześnie zapewnić odpowiednią stabilizację stopie przy wstawaniu z pozycji siedzącej. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe wzmocnienia w okolicy pięty. Część producentów w swoich butach umieszcza zapiętki, które dostosowują się do pięty dziecka. Zapiętki powinny być elastyczne, zapewniając stopie odpowiednie utrzymanie oraz dopasowanie butów do stopy. Równie ważny jest kształt buta oraz jego wykończenie w okolicy palców. Przody obuwia powinny być zaokrąglone, aby zapewnić swobodny układ stopy. Z zewnątrz przody butów powinny być wzmocnione przez dodatkowe szwy, które będą przydatne przy nauce raczkowania. Najlepsze są buty wiązane, które można łatwiej dopasować do stopy.

Równie ważna jest podeszwa

Przy nauce chodzenia najważniejsza jest elastyczna podeszwa, która w przedniej części stopy powinna się zginać do mniej więcej 1/3 długości stopy. Pozostała część podeszwy powinna być usztywniona. Grubość podeszwy ma również wpływ na dostosowanie butów do pory roku – buty na jesień i zimę mają zdecydowanie grubsze podeszwy, niezbyt głęboko rzeźbione, aby nie gromadziło się w niej błoto i miękki śnieg. Wnętrze buta powinno posiadać wygodną wkładkę, która nie może być zbyt sztywna. Wkładki powinny zabezpieczać stopy przed przepoceniem i chorobotwórczymi drobnoustrojami.